2008-11-19 03:43
- Computer Sweden:
Ericsson gör sig av med konsulter
Av
| 
Affärer & företag Telekomjätten Ericsson sparar på konsulterna. Konsulter får lämna företaget - men framför allt sätter Ericsson hård press på priserna just nu.
Det är inte bara genom fordonsindustrin i Västsverige som de snåla vindarna drar. Också telekomjätten Ericsson sparar, vilket framför allt drabbar konsultbolagen.
Presschefen Åse Lindskog bekräftar att Ericsson drar ner på konsulterna, men hon vill inte säga hur många som berörs.
– Vi ser över användningen av konsulter hela tiden, ibland har vi fler, ibland har vi färre. Vi drar ner kostnaderna och det drabbar konsulterna också, både på supplysidan och utvecklingssidan.
It-konsultbolag som CS talat med vittnar om en hårdare prispress från Ericsson.
Sofie König, marknadschef på konsultmäklaren Ework, som har konsulter hos Ericsson i både Stockholm, Lund
och Göteborg, säger att det pågår förhandlingar om priserna på konsulttjänsterna.
– På efterfrågan märker vi ingen större skillnad, däremot märker vi av att det är en betydligt större prispress. Det är många förhandlingar om priset som pågår. Generellt finns det ett överskott på konsulter och det gör ju att Ericsson har ett bra förhandlingsläge, säger hon.
Analytikerna är inte förvånade över att Ericsson sparar in på konsulterna.
– Alla trimmar sina organisationer just nu, det gäller också konsultinköpen, säger Helena Nordman-Knutson, telekomanalytiker på Öhman Fondkommission.
– Jag tror att Ericsson tittar över hela bandet men jag tror att det är svårt att plocka bort affärsutvecklingskonsulter.
– Ren it har de ju redan outsourcat och i så fall får de se över de avtalen.
Hon tillägger att Ericsson har en långsammare process medan det händer mer drastiska saker på Sony Ericsson, som tidigare aviserat att de gör sig av med 200 konsulter i Lund och lika många i Stockholm.
Niklas Zandelin, vd på undersökningsföretaget Exido, säger:
– Flera företag inom telekombranschen har aviserat besparingar och än så länge har det inte skett så mycket internt, utan de justerar det genom att dra ned på konsulterna. Telekom är väldigt konsultintensivt och det är de som ryker först.
Niklas Zandelin säger att det framför allt är budgeten för innovationsarbete som krymper i spåren av finanskrisen.
Fakta
Mörk höst
- Ericssons samägda bolag Sony Ericsson har tidigare meddelat att de gör sig av med 200 konsulter i Kista och lika många i Lund.
- I oktober varslades också 2?000 anställda globalt.
Krönikan
CS dreglar över...
Mest läst just nu
Under snedstrecket
Nyheter
OBS! Denna artikel är mer än tio dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.