torsdag20 november 2008
CS logotype

Fokussajter

Läs mer om

Tjänster

Tidningen

För annonsörer

Kontakta oss

Computer Sweden är Sveriges ledande it- tidning som publicerar nyheter varje dag på webben samt tre gånger i veckan på papper.
............................................

Ring till 08-453 60 00.

Skicka gärna e-post till: cs@idg.se

Postadressen är:
Computer Sweden
106 78 Stockholm
............................................

- Computer Sweden:

Cio-rollen förändras

De senaste fem åren har det diskuterats att cio:n bör vara med i ledningsgruppen eftersom it är strategisk. Det har ledningen förstått först nu, när det poppar upp företag som konkurrerar med nya metoder och affärsmodeller där grunden ofta är en innovativ it-lösning.
Styrelser och ledningar har upptäckt att om man ska lansera innovativa kundlösningar måste de ha stort it-stöd eller bygga på en kreativ it-lösning. Det gör att cio:n och it-avdelningen förändras de närmsta åren.

ledningens Krav – att it-avdelningen ska vara en av de viktigaste länkarna i att attrahera, engagera och behålla kunder – kommer att accelerera.
Det förändrar it-avdelningens roll från att tillhandahålla tekniklösningar till att bli en partner som tillhandahåller affärslösningar och eventuellt är den viktigaste parten i affärsutvecklingen. Cio:n måste skapa särskiljande och utmärkande it-lösningar som bolaget kan använda i konkurrenssyfte.
Det kräver en omfokusering av både de flesta cio:er och dess investeringar – från generell it till lösningar som gör skillnad.

Eftersom it-budgetarna inte ökar måste cio:n omfokusera och prioritera för att utnyttja de resurser som finns.
Utöver det finns det ytterligare några livsavgörande faktorer som en cio inte kan bortse ifrån.

Det ena är att it-verksamhetens påverkan på miljön. Bolagen strävar efter en grönare profil och it måste hänga med. Det pågår diskussioner inom EU om att utöka miljölagstiftningen till områdena it och kommunikation. Cio:n måste därför beakta vilka konsekvenser det kan få för verksamheten.
Om en stor datorhall ska vara konkurrenskraftig och överleva de kommande 5–10 åren måste det redan nu finnas ett 100-procentigt miljö­engagemang och en klar plan angående förnybar energi, strömsnåla servrar och effektiva kylsystem.

Den andra tunga faktorn att lösa är att det förutspås att en tredje­del av alla applikationer förväntas vara tillgängliga online via saas eller mobilt inom de närmsta åren.
Det ska också rymmas inom samma budget som it har till förfogande i dag.

Oavsett om man driver en it-avdelning i ett litet, mellanstort eller stort företag så behövs en ny strategi för att kunna uppfylla de här kraven. En cio måste börja se sig själv som en entreprenör, innovatör och strateg i stället för att lägga sina resurser på den dagliga driften.

Ska företaget vara konkurrenskraftigt bör it-avdelningen satsa på att förstå bolaget och dess marknad och överlåta den dagliga driften till andra experter. De som gör det är framtidens vinnare.

Krönikan

Soa på väg ut

CS dreglar över...

En helt vattentät telefon

Mest läst just nu

Under snedstrecket

"Ryska hackare snodde min läxa"

Nyheter


Den här artikeln har 0 kommentarer:

OBS! Denna artikel är mer än tio dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

Hett på CS just nu

It-avdelningen krymper - Computer Sweden:

Nicolas Carr litar på molnet

Konsultbolag går in i molnet - Computer Sweden:

Amazon blir
Capgeminis moln


Säkerhetsexpert: Microsoft gör rätt

Microsoft omvandlar säkerhetspaketet Onecare till en gratisprodukt med grundläggande virusskydd. Ett steg i rätt riktning, tycker säkerhetsexperten Predrag Mitrovic.


Sverige får vänta - Computer Sweden:

HTCs Android dröjer
ända till sommaren

(8 kommentarer)


Prispress väntar
när Sun krisar

Sun går mot en bister framtid - men kunderna gynnas, enligt experterna. Ronnie Bodinger, it-chef på nätmäklaren Avanza, anser att Suns prissättning orsakat företagets problem.

Computer Sweden:

  1. Java ska rädda Sun

    Suns säger upp 18 procent av personalen. Men det finns hopp, enligt en chef på Sun.


It-investeringarna hårdbantas

Lågkonjunkturen och finanskrisen slår allt hårdare mot den svenska it-sektorn. Samtidigt som varslen tilltar kommer nya siffror som visar på ett fortsatt mörkt 2009.

Computer Sweden:

  1. Ericsson gör sig av med konsulter

    Ericsson sätter hård press på konsultpriserna.

Computer Sweden:

  1. Volvo IT varslar 350

    Volvo IT blir det första it-konsultbolaget som säger upp personal i större omfattning.

Helt mjukvarubaserad lösning - Computer Sweden:

Nytt spamskydd
för virtuella servrar


Lista med kommande mobiler spreds blixtsnabbt - Computer Sweden:

Sajt avslöjade
Nokiahemligheter

(6 kommentarer)


Resultatet av fyra års utveckling - Computer Sweden:

CA satsar också på saas


Google släpper applikation för Applemobilen - Computer Sweden:

Röststyrd Iphonesökning

(3 kommentarer)


Inga hårda julklappar i år - Computer Sweden:

Dystra utsikter för
e-handeln till jul


- Computer Sweden:

Så lyckades
Mölnlycke i Indien

(1 kommentar)


Affärsfokus

- Computer Sweden:

Handelsbanken vägrar outsourcing

(24 kommentarer)

Folk

- Computer Sweden:

Han ger datorer
nytt liv i skolorna

(7 kommentarer)


Dagens krönikor

- Computer Sweden:

Soa på väg ut

Håkan Ogelidär redaktionschef på CS.

(2 kommentarer)


- Computer Sweden:

God utveckling skapar kundnytta


Opinion

- Computer Sweden:

Remisser den blinda fläcken


- Computer Sweden:

Ledare: Sun måste rätta in sig i ledet

(4 kommentarer)


- Computer Sweden:

Märkliga missförhållanden


Mest läst just nu

Under snedstrecket

"Ryska hackare snodde min läxa"

CS dreglar över ...

En helt vattentät telefon

Krönikan

Soa på väg ut

Mäktigaste it-kvinnan

CS teknikblogg


På teknikbloggen skriver redaktionen på ett mer personligt sätt om tekniken.

Dagens ord

"Social ingenjörskonst"

Vimmel | Mer vimmel

Nyligen arrangerade tidningen ITBranschen sin egen Oscarsgala, IT Business Awards i Café Operas festvåning. Priser delades ut i tolv kategorier, bla årets säljare, marknadsförare, leverantör, it-konsult och distributör.
Nyligen arrangerade tidningen ITBranschen sin egen Oscarsgala, IT Business Awards i Café Operas festvåning. Priser delades ut i tolv kategorier, bla årets säljare, marknadsförare, leverantör, it-konsult och distributör. Se bildspel

Opinion

Sun måste rätta in sig i ledet

Allt samlat

K Sören Pecén

Experterna svarar

Fyll på vår wiki

Tyck till om CS säkerhetsexperter

Storageworld

Bästa klippen från Storageworld

Expertbloggarna





Anders Liling bloggar om affärsmässig öppen källkod.

It i vården-bloggar

Nytt nyhetsbrev

Språksamt

Populärt på CS Karriär

RSS och nyhetsbrev

Fler nyheter

Hetaste white papers just nu

Aktuella Seminarier

Mest besökta platsannonserna

Utbildningsguide

Utbildningsguiden

Prenumerera nu

Jubileumserbjudande

Nytt från PDF-shopen

Lönebarometern

Diagram

CS läsarpanel

Hjälp oss! Få en prenumeration!

Senaste nytt från IT24.se

Börsen idag

Senaste tidningen

CS Hemma

The Swedish IT Industry Guide

Kurs&EventKalendern

    AdtechSynpunkter på sajten? Kontakta Linus Larsson | Kontakta CS redaktion | Policy om personuppgifter & copyrightinfo
    Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 Karta | Copyright © 1996-2008 International Data Group