Den största förändringen i nästa version av Javascript är att klientskriptspråket inte kommer att baseras på Ecmascript 4.
Istället ska Ecmascript 3.1 utgöra basen, vilket innebär att en lång debatt som bland annat involverat företag som Yahoo, Google, Microsoft med flera, är till ända.
Brendan Eich, uppfinnaren av Javascript och teknikchef på Mozilla, säger till IDG News att det har varit viktigt att komma fram till någon form av konsensus i diskussionerna.
– Utvecklingen av Javascript har stagnerat, säger Brendan Eich.
Buggfixar och standardiseringsarbete kommer alltså att prägla Javascript 2.
– Applikationer i Javascript ska kunna fungera i alla webbläsare, säger Brendan Eich.
Det finns en viktig anledning till varför Javascript behöver göras om snabbt, och det är att utvecklare lägger en större arbetsbörda på klientskriptspråket än vad det är tänkt från början att kunna hantera.
Brendan Eich säger samtidigt att han är en av de som anser att Javascript 2 borde baseras på Ecmascript 4.
– I synnerhet Microsoft har arbetat med betydligt mindre förändringar av den sista versionen av standarden, en ansats som nu utgör själva kärnan i Ecmascript 3.1, säger Brendan Eich.
Säkerheten i Javascript har med tiden visats sig vara ett problem, men något lösning verkar inte vara i sikte. Emca-kommitten som arbetar med Javascript ska träffas i veckan för att diskutera förbättringar.
– Jag tror att en säker variant av Ecmascript kommer att baseras på en version bortanför 3.1, säger John Neumann, chef för komitten, till IDG News.
OBS! Denna artikel är mer än tio dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.