I den senaste uppdateringen så hittade verktyget spionprogrammet Taterf på över 700 000 datorer världen över redan första dagen efter att det släppts för nedladdning. En vecka efter att verktyget släppts så hade det raderat Taterf från totalt 1,3 miljoner datorer.
Taterf är ett lömskt litet program som ligger i bakgrunden och snappar upp lösenord till olika speltjänster på internet. Lösenorden skickas sedan till upphovsmakaren av Taterf .
Taterf lyssnar efter lösenord till följande spel:
- Rainbow Island
- Cabal Online
- A Chinese Odyssey
- Hao Fang Battle Net
- Lineage
- Gamania
- MapleStory
- qqgame
- Legend of Mir
- World Of Warcraft
När Taterf skickat lösenorden till upphovsmakaren så kan lösenorden användas för att stjäla virtuella ägodelar och valuta i de ovan nämnda spelen. Även om det inte rör sig om riktiga pengar så finns det en hel marknad på internet där spelare kan köpa och sälja ägodelar eller virtuell valuta i olika spel.
Förutom Taterf så raderas ytterligare sju stycken spionprogram genom Microsofts uppdatering på totalt två miljoner smittade datorer världen över varav de flesta i Kina.

























Vem tycker du är





















OBS! Denna artikel är mer än tio dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.