2008-06-10 13:24
- Computer Sweden:
Ballmer: Stora utmaningar
väntar programutvecklare
Av
|
Utveckling
Snabbare datorer, större lagringskapaciteter och trådlöst internet skapar en ny revolution inom it. Programutvecklare kan förvänta sig stora utmaningar för att möta framtidens krav, enligt Microsofts vd, Steve Ballmer.

Programutvecklare måste skapa program som är användarvänligare, förenkla verktygen för programmering och skapa bättre verktyg för sökningar och analys till slutanvändarna. Det sa Steve Ballmer till en skara av 700 personer som deltog i den årliga galamiddagen anordnad av American Electronics Association i förra veckan.
Steve Ballmer säger vidare att han tror starkt att det kommer att ske en ny revolution inom it-industrin de kommande tio åren. Han hävdar att det kommer att skapa stora utmaningar för programutvecklarna.
Datorer kan lagra stora mängder information om deras användare men de kan fortfarande inte möta användarnas krav. Det är där naturliga gränssnitt kommer in i bilder, enligt Steve Ballmer.
– Du vill inte bara att din dator förstår dig ordagrant, du vill även att din dator ska lära sig och komma ihåg saker om dig och dina vanor. Min dator har information om allting som jag gör men kan fortfarande inte använda den informationen lika bra som min sekreterare, säger Steve Ballmer.
Han förutspår att all information i framtiden kommer att konsumeras på digital väg. Bildskärmar som simulerar papper är snart verklighet och information som trycks på papper kommer att förpassas till historien.
Steve Ballmer uppger att han kommer att vara kvar på Microsoft i minst tio år till och han känner sig entusiastisk till den utveckling som kommer att ske under denna period. Den kommer att till och med överglänsa den snabba utveckling som skett de senaste tio åren, säger han.
OBS! Denna artikel är mer än tio dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.