söndag7 september 2008
CS logotype

Fokussajter

På agendan

Läs mer om

Tjänster

Tidningen

För annonsörer

Kontakta oss

Computer Sweden är Sveriges ledande it- tidning som publicerar nyheter varje dag på webben samt tre gånger i veckan på papper.
............................................

Ring till 08-453 60 00.

Skicka gärna e-post till: cs@idg.se

Postadressen är:
Computer Sweden
106 78 Stockholm
............................................

Gislaveds kommun stänger av Bittorrent för skoleleverna - Computer Sweden:

"Vi har stoppat fildelningen"

"Vi använder den för att stänga av oönskade företeelser. Vi kan strypa streaming av filmer och sådant också för att det inte ska ta upp så mycket bandbredd", säger Rolf Georgsson.
"Vi använder den för att stänga av oönskade företeelser. Vi kan strypa streaming av filmer och sådant också för att det inte ska ta upp så mycket bandbredd", säger Rolf Georgsson.

– Vi har stängt av möjligheten till fildelning på skolorna och i de publika näten, säger Rolf Georgsson, it-chef i Gislaveds kommun.

Trafiken analyseras och filtreras av en så kallad trafikprioriterare, en Packetshaper, som står i kommunens datahall. Den kan skilja mellan webb- och e-posttrafik. Dessutom sortera ut de fildelningsprotokoll som kommunen anser överbelastar nätet och ofta används för olaglig spridning av upphovsrättsligt skyddat material.

– Vi började med det här för ett par år sedan för at spara bandbredd och för att säkra nyckeltrafiken, säger Rolf Georgsson.

På samma sätt har kommunen stängt av till exempel strömning av filmer.

Problemet med att stoppa peer-to-peer-teknik är att den också har många fullt lagliga användningsområden.

– Men de som gör det legalt sitter ofta på de administrativa näten, och där har vi inte stoppat fildelningen, säger Rolf Georgsson.

Planerar ni att fortsätta försöka stoppa fildelningsprotokoll på skolorna och de publika näten?
– Ja. Det kostar oss en hel del, men det är det värt.

Trafikfiltreringen hyrs som en tjänst av Sourcecom. Enligt Stefan Österman, driftskonsult på leverantören, beror priset på hur mycket bandbredd som ska kollas. För en kommun av Gislaveds storlek går det på cirka 100 000 kronor per år. Sourcekom har ett flertal kommuner och företag som kunder, men också ett par stadsnät.

Hur fungerar er trafikprioriterare?
– Den analyserar och känner igen olika typer av trafik, till exempel de olika fildelningsprotokollen. Men den är inte lika avancerad som en idp, säger Stefan Österman.

Idp står för intrusion, detection and prevention. Den tekniken kan, som Computer Sweden tidigare berättat, känna igen specifik trafik på dess bitmönster.

Enligt säkerhetsexperten Robert Malmgren, som bland annat sitter med i styrelsen för Stiftelsen för Internetinfrastruktur, finns det en mängd olika produkter för trafikprioritering på marknaden. Men han anser att det inte är några större problem att komma runt dem.

– Till exempel kan man kryptera trafiken eller skicka den genom en tunnel. Man behöver inte vara särskilt tekniskt kunnig för att klara av det, säger Robert Malmgren.

Stefan Görling, doktorand på KTH, ser inga problem med att skolor och företag försöker stoppa vissa typer av fildelning.

– Det finns ingen rättighet att fildela i skolan. En internetoperatör får inte titta vad som händer i näten, men på ett internt nät får man göra vad man vill, säger han.

Föreningen Ubuntu Sverige förlitar sig på Bittorrent för att distribuera operativsystemet Ubuntu. Men hittills har föreningen inte upplevt det som något problem att den här typen av fildelning är blockerat på många håll.

– Ingen har hört av sig till oss om det. Men om någon har problem kan vi skicka ut skivor också, säger Steffen Langhammer, kassör på Föreningen Ubuntu Sverige.

Fakta

Fildelning innebär att filer görs tillgängliga för kopiering över datornätverk.

När fildelningen innebär att material som är upphovsrättsskyddat görs tillgängligt utan att upphovsrättsinnehavaren kan kontrollera den eller kräva betalning kallas det piratkopiering.

Men peer-to-peer-teknik används inte bara för olaglig fildelning – det finns många lagliga användningsområden.

Flera Linuxdistributioner, exempelvis Ubuntu, sprids med Bittorrent.

Ett annat exempel är det populära spelet World of Warcraft, vars patchar ofta distribueras med hjälp av peer-to-peer-teknik.

Den här artikeln har 221 kommentarer:

Idioti - ( Vimp ) 2008-06-03 06:39

Allt som vi inte förstår förbjuder vi... - ( "My name is..." ) 2008-06-03 07:11

Idioti - ( KCN ) 2008-06-03 07:46

I företagsnät... - ( Te Eo ) 2008-06-03 07:58

Idioti - ( IcyNick ) 2008-06-03 08:02

Idioti - ( [XStream] ) 2008-06-03 08:05

I företagsnät... - ( smastad ) 2008-06-03 08:09

I företagsnät... - ( NissePe ) 2008-06-03 08:12

Överbelaster? - ( ar_ ) 2008-06-03 08:12

Bygg ut nätet - ( millibit ) 2008-06-03 08:14

OBS! Denna artikel är mer än tio dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

Hett på CS just nu

Toshibas Portégé R500 får inte godkänt - Computer Sweden:

Lätt och snygg -
men dyr och dålig

(7 kommentarer)

Alla vill vara med - Computer Sweden:

Storstrid om det
virtuella skrivbordet


Nokia dyker efter
sänkt prognos

Nokia sänker sin prognos för marknadsandelen på mobiltelefonmarknaden under tredje kvartalet 2008. Aktien backade med 10 procent som en reaktion på beskedet.

Computer Sweden:

  1. ...och 600 får gå från Sony Ericsson

    Uppgifterna kommer enligt Veckans Affärer snart att offentliggöras.


Men utan cookies försämras upplevelsen - Computer Sweden:

Spårlöst surfande oroar

(11 kommentarer)


Ny storaffär: - Computer Sweden:

Samsung suktar efter Sandisk


Ny affärsmodell: - Computer Sweden:

Dell försöker sälja fabriker

It-cheferna är inte sugna på att byta - Computer Sweden:

Svenska företag
ratar Chrome

(105 kommentarer)


FRA var bara början
- nu ska allt loggas

Beatrice Ask tvingas baxa den kontroversiella loggningslagen genom riksdagen just när opinionen hugger på allt som har med övervakning att göra.

Computer Sweden:

  1. Piratjägarna vädrar morgonluft

    Tillsammans med den kommande lagen om stärkt skydd för upphovsrätten hoppas de privata piratjägarna få ett oerhört kraftfullt vapen.

Computer Sweden:

  1. Inget domstolsbeslut krävs

    En kontroversiell del i förslaget till loggningslag är att polismyndigheten själv får fatta beslut om att en operatör ska lämna ut trafikdata.

Computer Sweden:

  1. Kommentar: Bodström drev igenom förslaget

    Justitieministern i den förra regeringen var personligen en av de mest drivande bakom trafikdatalagrings­direktivet.

Computer Sweden:

  1. Ledare: Värre än FRA-lagen

    "Den så kallade loggningslagen är politiskt sprängstoff. Ur integritetssynpunkt är den värre än FRA-lagen."


- Computer Sweden:

Tele2-bolaget
säljer olåst Iphone

(61 kommentarer)


Fler program till Xperia X1 - Computer Sweden:

Sony Ericsson
söker mobilutvecklare

(4 kommentarer)


Månadens buggfix snart här - Computer Sweden:

Kritiska patchar
från Microsoft

(1 kommentar)


Med risk för oskyldigt anklagade - Computer Sweden:

Facebook börjar
jaga nätpedofiler

(2 kommentarer)


Affärsfokus

Med nytt styrsystem kan klädsortimentet ständigt förnyas och lagren hållas nere - Computer Sweden:

Lindex tänker om
och ökar tempot

Folk

- Computer Sweden:

Kaja flyger vidare


Dagens krönikor

- Computer Sweden:

Därför gör Google en webbläsare

Varannan måndag läser du det bästa inlägget från CS teknikblogg i papperstidningen.
> Alla inlägg på teknikbloggen hittar du på computersweden.se/teknikbloggen

- Computer Sweden:

Inget luddigt med fuzzy

(1 kommentar)


Opinion

- Computer Sweden:

Krisgrupp till F-kassan


- Computer Sweden:

Ledare: Värre än FRA-lagen

(12 kommentarer)


- Computer Sweden:

Goda råd till regeringen


CS dreglar över ...

Skärmar med extra allt

Under snedstrecket

Wikipedia - uselt bevis vid asylmål

Krönikan

Kom och lyssna!

Opinion

Värre än FRA-lagen

Experterna svarar


Hur får jag jobb i Chicago?

Dagens ord

"Geek"

Håller du koll?

Hett just nu

25 år med CS

Häng med på en resa i modern it-historia. 25 år på fem minuter.
Häng med på en resa i modern it-historia. 25 år på fem minuter. Se bildspel

Vimmel

Portal firade en kombinerad sommar- och jubileumsfest, med ca 600 gäster i Enskede Värdshus trädgård. På scenen underhöll gruppen Tre Svenska Favoriter med Micke Syd, Tommy Ekman och Niclas Wahlgren.
Portal firade en kombinerad sommar- och jubileumsfest, med ca 600 gäster i Enskede Värdshus trädgård. På scenen underhöll gruppen Tre Svenska Favoriter med Micke Syd, Tommy Ekman och Niclas Wahlgren. Se bildspel

CS teknikblogg

Spana in CS teknikblogg

På teknikbloggen i CS karriärnätverk skriver redaktionen på ett mer personligt sätt om tekniken.

It i vården-bloggar

Nytt nyhetsbrev

Språksamt

Just nu på CS Karriär

Är chefen en clown?

Populärt på CS Karriär

RSS och nyhetsbrev

Fler nyheter

Aktuella seminarier

Hetaste white papers just nu

Mest besökta platsannonserna

CS läsarpanel

Hjälp oss! Få en prenumeration!

Nytt från PDF-shopen

Utbildningsguide

Utbildningsguiden

Lönebarometern

Diagram

Senaste nytt från IT24.se

Nytt nätverk för it-proffs

Lisa Bjerre, redaktör

Börsen idag

Senaste tidningen

CS Hemma

The Swedish IT Industry Guide

Kurs&EventKalendern