2008-05-26 03:43
- Computer Sweden:
Kunden får göra jobbet själv
Av
|
Affärssystem
Kunderna är nöjda med Fortnox tjänster som bokföring, trots att vissa företag själva gör delar av Fortnox arbete. En oro finns emellertid för leverantörens avtal.
Bo Liljengren, vice vd på Invest Systems, är tillfreds med satsningen på Fortnox. Men när CS påpekar att Fortnox ansvar under alla förhållanden är begränsat till maximalt ett prisbasbelopp, i år 41 000 kronor, blir hans kollega Emil Männistö tveksam.
Täcker verkligen den summan kostnaden för att återskapa en raderad bokföring?
– Nej, det skulle inte räcka på något sätt. 41 000 är inte i närheten av vad det skulle kosta, säger Emil Männistö, säljare på Invest Systems.
Han är bekymrad för vad förlorad information skulle innebära för företaget.
– Det vill jag inte tänka på, säger Emil Männistö.
Bo Liljengren är medveten om bristerna i leverantörens avtal, men inte oroad. Anledningen är att Invest Systems tar hand om säkerhetskopieringen av bokföring trots att Fortnox enligt avtalet har ”heltäckande backuprutiner som ska säkerställa kontinuitet i tjänsten”.
Men säkerhetskopiering ingår ju i Fortnox åtagande?
– Jo, men vi kör med hängsle och livrem, säger Bo Liljengren.
Mats Höxter, försäljningschef på Schrack Seconet, är mycket nöjd med Fortnox. Däremot är han osäker på vad som händer om datasäkerheten brister, eller om information går förlorad.
– Jag litar på Fortnox försäkring om att säkerhet och backuper fungerar, säger Mats Höxter.
Jan Älmeby, vd på Fortnox, berättar att företaget lagrar information på tre olika ställen förutom den information som finns i drift. Han kan inte tänka sig att något kan hända.
Att Fortnox ansvar under alla förhållanden begränsas till 41 000 kronor är inget problem, enligt Jan Älmeby.
– Det behöver alltid stå en begränsning i avtalen och vi tycker att den summan är rimlig, säger Jan Älmeby.
Samtidigt påpekar han de konsekvenser en rättsprocess skulle få för alla kunder.
– Om ett företag skulle driva skadeståndskrav på 10 miljoner och vinna, det skulle vi inte klara av, säger Jan Älmeby.
OBS! Denna artikel är mer än tio dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.