CS logotype

Fokussajter

På agendan

Läs mer om

Tjänster

Tidningen

För annonsörer

Kontakta oss

Computer Sweden är Sveriges ledande it- tidning som publicerar nyheter varje dag på webben samt tre gånger i veckan på papper.
............................................

Ring till 08-453 60 00.

Skicka gärna e-post till: cs@idg.se

Postadressen är:
Computer Sweden
106 78 Stockholm
............................................

- Computer Sweden:

It-chefen ska sitta i ledningsgruppen

Den andra anledningen till att it-chefen ska tillhöra ledningsgruppen är att den får dramatiskt ökad insikt och engagemang för företagets verksamhet och affärsutveckling.
Här följer ett antal tips till alla it-chefer. Tipsen kan med fördel läsas av alla med intresse för detaljhandelsutveckling.

Kära it-chef, kaxa till dig. Men inte genom att snöa in dig ännu mer på it-världens omfattande fack- och fikonspråk.
Du är förstås ingen it-nörd, som en del andra it-chefer är. Använd ett språk som gör att du alltid blir förstådd – även av
vd:n och ledningsgruppen.

Du är ämnad för stora arbetsuppgifter. Du är en missionär, en it-missionär. It-kunskapen är generellt sett låg hos detaljhandelsföretagen.

En av dina missionerande uppgifter är att höja den nivån. Många gånger hör man ”it är bara ett verktyg” – det är kvalificerat skitsnack.

Ett företags verksamhet kretsar kring människan och it. Det är alldeles för fjuttigt att betrakta it som ett verktyg.
Att det inte blir någon verksamhet utan människor är självklart, men det är lika klart när det gäller it.
Bästa resultat i ett företag nås självfallet när båda polerna används samtidigt, affärssystemen är sedan det som knyter ihop polerna.

Du som it-chef måste öka ditt engagemang för att förstå människor. Även om du ”bara” är ansvarig för en pool måste du förstå människan fullt ut.

Du borde självfallet tillhöra ledningsgruppen. En plats i ledningsgruppen betyder automatiskt att du vid sidan av ditt specialansvar också får ett ännu större ansvar för hela företagets affärsutveckling.
Även om din ledning och styrelsen i företaget inte förstår att du hör hemma i ledningsgruppen – och att du är beredd att ta detta större ansvar – går vägen dit för dig genom att du alltid har ett jättestort engagemang för hela affärsutvecklingen!

Strategiska frågor, både för din it-funktion och för företagets business, är avgörande för långsiktig framgång.
Genomtänkta strategier gör det enklare att välja bort alternativ. Du ska vara involverad i affärsstrategi och i verksamhetsstrategi. Det är ditt ansvar att se till att du blir det, med eller utan plats i ledningsgruppen. Även inom ditt it-område ska du och ledningen ta hänsyn till en lång rad strategier.

En förutsättning för att du ska lyckas i ditt arbete är att du har företagsledningen med dig. Håll inte it-leverantörerna för dig själv, involvera företagsledningen i möten med dem. Det underlättar ditt arbete stort.
It-leverantörerna drömmer om att också få den kontakten. De känner att de behöver den, men de är samtidigt väldigt rädda att trampa dig på tårna.

Med ditt ökade engagemang i affärsutveckling och i verksamheten får du en järnkoll på kärnprocesserna i verksamheten. Det gör också att du kan styra it-projekten hårdare.

Tillåt inte it-projekt med jättestora projektgrupper där allas synpunkter ska komma fram och beaktas. Resultatet blir bara våldsamt tillkrånglade system som kostar oerhörda summor och ger kraftiga förseningar.
Du ska agera censurmästare, du vet vad som är överkurs och vad som måste lösas vid sidan av de it-baserade affärssystemen.

Det är starka tendenser hos it-leverantörerna att bli allt mindre engagerade i ditt företags verksamhet. Därför behövs ditt engagemang för verksamheten och affärsutvecklingen ännu mer.
Som en positiv personlig effekt målar du inte in dig i ett it-hörn om du väljer den väg som jag beskriver i tipsen till dig.

Dina möjliga karriärvägar ökar stort när du förutom it också har ett engagemang för människan och för affärsutvecklingen.
Lycka till!

Den här artikeln har 0 kommentarer:

OBS! Denna artikel är mer än tio dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

Hett på CS just nu

Vill göra loggfilen anonym - Computer Sweden:

Google försöker
dölja användardata

(6 kommentarer)

Fackordföranden riktar skarp kritik mot ledningen - Computer Sweden:

"De anställda flyr
från Nybergs Telia"

(33 kommentarer)


Strid om videoteknik - Computer Sweden:

Microsoft stäms
för Silverlight

(21 kommentarer)


Stora framsteg - Computer Sweden:

Fiber växer snabbare än kabel

(1 kommentar)


IP-Onlys kunder drabbade - Computer Sweden:

Elfel slog
ut datahall

(25 kommentarer)


Inspektion att vänta - Computer Sweden:

Datainspektionen
ska granska FRA

(40 kommentarer)

- Computer Sweden:

Lättare att köpa XP i framtiden

(29 kommentarer)


Nya bud om gräns
för mobilsurfning

Konsumentombudsmannen och Tele2 är nu överens om vad som gäller angående surftak på mobilt bredband. Man får avtala vad som helst, men det måste vara tydligt, är budskapet från KO i dag.


Känslig information ges ut till tredje part - Computer Sweden:

Google tvingas lämna
ut användaruppgifter

(8 kommentarer)


Över åtta miljoner nedladdningar - Computer Sweden:

Världsrekordet är
nu officiellt

(5 kommentarer)


Microsoft söker allianser - Computer Sweden:

Nya försök att stycka Yahoo

(21 kommentarer)


Störning i hela landet - Computer Sweden:

Bugg stoppade
miljoner Telia-sms

(10 kommentarer)


Affärsfokus

Webben allt viktigare för SSAB - Computer Sweden:

Basindustrin
satsar online

Martin Pei

Folk

Ligger bakom doktorsavhandlingen Tro, hopp och IT - Computer Sweden:

Berättelserna
speglar förändring


Dagens krönikor

- Computer Sweden:

Hänt mellan solglimtarna


- Computer Sweden:

Walk over i könskampen


Opinion

- Computer Sweden:

Automatisera på allvar

(1 kommentar)


- Computer Sweden:

Skulle Kamprad ha missnöjda kunder?


- Computer Sweden:

Öppen källkod vinnare


Läsartoppen

Under snedstrecket

Tvättstugans lortgris får skydd av myndighet

CS dreglar över ...

Ericsson bygger in mobilt bredband

Hett just nu

25 år med CS

Häng med på en resa i modern it-historia. 25 år på fem minuter.
Häng med på en resa i modern it-historia. 25 år på fem minuter. Se bildspel

Vimmel

Portal firade en kombinerad sommar- och jubileumsfest, med ca 600 gäster i Enskede Värdshus trädgård. På scenen underhöll gruppen Tre Svenska Favoriter med Micke Syd, Tommy Ekman och Niclas Wahlgren.
Portal firade en kombinerad sommar- och jubileumsfest, med ca 600 gäster i Enskede Värdshus trädgård. På scenen underhöll gruppen Tre Svenska Favoriter med Micke Syd, Tommy Ekman och Niclas Wahlgren. Se bildspel

Experterna svarar


Kan ledighet beviljas med förbehåll?

Krönikan

Walk over i könskampen

CS teknikblogg

Spana in CS teknikblogg

På teknikbloggen i CS karriärnätverk skriver redaktionen på ett mer personligt sätt om tekniken.

It i vården-bloggar

Dagens ord

"Tangentlogg"

Nytt nyhetsbrev

Språksamt

Opinion

Alliansen behöver bredbandsstödet

Webb-tv

Här visas mobilens blixtbredband

Just nu på CS Karriär

Vill du jobba på Ikea?

Populärt på CS Karriär

Håller du koll?

RSS och nyhetsbrev

Senaste nytt

Aktuella seminarier

Hetaste white papers just nu

CS kompendium

Kompetens - en strategisk fråga
kompetens cs kompendium

CS kompendium

Lönsamma skrivarstrategier

Mest besökta platsannonserna

CS läsarpanel

Hjälp oss! Få en prenumeration!

Nytt från PDF-shopen

Utbildningsguide

Utbildningsguiden

Prenumerera nu

4 månader för bara 129 kr!

Lönebarometern

Diagram

Senaste nytt från IT24.se

Nytt nätverk för it-proffs

Lisa Bjerre, redaktör

Börsen idag

Senaste tidningen