Vodafone sänker mobilkostnaderna| 2008-03-05 05:12
- Computer Sweden:
Lokal taxa för
utlandssamtal
Av
| 
Av
| 
Cebit 2008 De hårt kritiserade avgifterna för utlandssamtal i mobilen är snart på väg bort. Det blir en följd av att en av världens största operatörer, Vodafone, hakar på internettekniken som trollar bort mobilkundens dyra roamingkostnader.
Tjänsten, som nu ska börja testas i Tyskland, innebär att användare som befinner sig utomlands kan svara eller ringa mobilsamtal via sin dator och bara betala lokala samtalskostnader.
Det sker genom att samtalen överförs både till dator och mobiltelefon via en teknik som Vodafone utvecklat ihop med HP.
Bland de pådrivande krafterna bakom satsningen är helt klart EUs direktiv kring lägre avgifter för samtal mellan olika operatörer och länder.
– Marknaden för roaming förändras ständigt på samma sätt som tjänsterna för ip-telefoni byggs ut. Så vi känner att vi måste göra en insats för våra kunder på detta område, säger Marion Stolzenwald, presschef på tyska Vodafone.
Den nya tjänsten finns i två utföranden, Messenger PC för privatpersoner och IP-Phone Pro för företagskunder. Båda har samma funktioner men pc-klienterna har olika menyer och gränssnitt.
I tjänsterna ingår även möjligheten att skicka sms via Internet Explorer eller Firefox. Via pc-klienten går det dessutom att hantera sms- och mms-meddelanden samt inkorgen för både röstmeddelanden och e-post.
Inledningsvis är det de tyska kunderna som får tillgång till de nya tjänsterna men det är bara en tidsfråga innan övriga marknader ska haka på.
– Vi kör ett pilotprojekt på en marknad men sedan är tanken att andra länder ska få tillgång till detta. När det sker har vi inte fattat beslut om än, säger Marion Stolzenwald.
Henrik Rudberg, vd på svenska Cellip som säljer webbaserade ip-telefonisystem, tycker att Vodafone har valt rätt väg.
Främsta orsaken är att användarna i större utsträckning ges möjlighet att välja hur de ska ringa.
– Det är ofta bekvämligheten som driver på den här typen av tjänster och jag tror det är helt rätt att låta kunderna välja om de ska hantera samtalen på mobilen, fasta telefonen eller på datorn, säger Henrik Rudberg.
Han säger att konceptet med kopplingar mellan mobiler och datorer inte i sig är unika.
– Men det är inte många operatörer som valt att gå den här vägen. Vi har tittat på liknande lösningar tidigare men då var tiden inte riktigt mogen. Nu kan vi nog förvänta oss att flera, även vi, kommer att satsa mer på liknande tjänster.
Även Thomas Ekman, ansvarig för privatmarknaden på Tele2, ser positivt på den här typen av tjänster.
– Vi har ingen motsvarande tjänst i dag där man kopplar ihop mobiltelefoni med ip-näten, men eftersom 3g-näten egentligen är ett datanät vore det rätt naturligt att titta på det. Vårt mål är att allt man gör på datorn ska man kunna göra på mobilen, säger han.
Telias nätchef Claes Nycander säger att företaget inte ser några tekniska hinder för att införa liknande tjänster. Dock anses inte tiden vara mogen ännu eftersom företaget inte haft tillräcklig efterfrågan från marknaden.
> Senaste nytt från Cebit finns på computersweden.se/cebit
Fakta
IP-tjänsten
Vodafones tjänst kallas Messenger PC för privatpersoner och IP-Phone Pro för företagskunder.
Den bygger på att kunderna via samma telefonnummer kan hantera sina samtal oavsett om det sker via dator eller mobiltelefon.
När telefonen ringer kan man alltså välja att besvara samtalet via en klient på datorn och betalar bara lokal samtalstaxa. Samtal från pc till pc är helt gratis.
Krönikan
CS dreglar över...
Mest läst just nu
Under snedstrecket
Nyheter
OBS! Denna artikel är mer än tio dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.