Huvudtalare på Cebit
| 2008-03-05 13:47
- Computer Sweden:
EU-höjdare fåordiga om it
Av
|
Cebit 2008
De europeiska höjdarna José Manuel Barroso, Nicolas Sarkozy och Angela Merkel, stod tillsammans på scenen under mässan i Hannover. Trots den höga profilen på talarna hade de tre inte många ord att säga om it i den europeiska politiken och EUs framtid.

När presidenten för EU-kommissionen José Manuel Barroso talade, nämnde han framför allt ett antal steg som EU-kommissionen vidtar för att gynna tillväxten för små och medelstora företag.
Dessa företag är i fokus i den tyska ekonomin och blir allt viktigare för stora programleverantörer som tyska affärssystemföretaget SAP. Ett sätt att stödja dessa företag är att hjälpa dem att bilda så kallade företagskluster, samarbetsorganisationer där de bland annat kan få stöd genom bättre program för kommunikation.
– Att säkerställa fria rörelser av kompetens inom EU är också hög prioritet, säger Barroso till IDG News.
Några andra exemplel på vad han vill se är mer samarbete mellan universitet, som bygger på tidigare universitetsreformer, exempelvis Bologna-processen, samt en utökad lagstiftning till stöd för upphovsrätten.
När tyska justitiekanslern Angela Merkel tog vid talade hon framför allt om upphovsrätt och om EUs samarbete inom detta område med USA.
– Här måste vi säkerställa bra villkor för företagen på båda sidor. Det betyder likartade standarder och att det finns ett tillräckligt skydd i form av lagstiftning, säger hon.
Mot bakgrund av att allt fler vänder sig till datorer för att få tillgång till information - ett tema som Microsofts vd Steve Ballmer tidigare hade gått in på - ställde sig Merkel frågan om hur det kommer att påverka väljare som ännu inte har bestämt sig och som bara använder datorer.
– Men datorer och den information de ger tillgång till hjälper också demokratin. Diktaturer har en strukturell nackdel med så mycket frihet i kommunikationen, säger hon.
Merkel talade även om framgångarna med att ge tyska medborgare bättre information från myndigheterna. Med en nickning emot Frankrikes president Nicolas Sarkozy tillade hon att sådana program blir enklare att införa i Frankrike på grund av dess centraliserade myndigheter.
Sarkozy fokuserade under sitt tal framför allt på hur medborgare ska få tillgång till information
– Jag vill att 70 procent av alla franska hushåll ska ha en dator och att 100 procent ska ha möjlgiheten att få internet i hög hastighet, oavsett om det är mobilt eller fast, senast 2012, sade han.
OBS! Denna artikel är mer än tio dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.